Žurnalistická literární soutěž má konečně vítěze | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 31. ročník

Žurnalistická literární soutěž má konečně vítěze

Do rubriky Fakultní ruchy napsala Vendula Karásková (Středa,  2. prosinec 2009)

Brk ptáka Ludvíka má po dlouhém čekání svého majitele. Od jara o tuto metu bojovalo dvaadvacet účastníků literární soutěže, kterou organizoval žurnalistický Spolek přátel ptáka Ludvíka. Kvůli průtahům některých porotců ale pořadatelé vyhlásili výsledky až nyní.

Soutěžící se utkali ve dvou kategoriích. V konkurenci devíti povídek na téma „Na rautu po tiskovce došly chlebíčky aneb nejhorší den v životě žurnalisty“ porotci vyhlásili netypicky dvě první a dvě druhá místa. O první příčku se dělí futuristická apokalyptická povídka Melolontha ex machina Jana Martinka se surrealistickým dílem bez názvu Miroslava Zítka. Detektivní zápletce v povídce Fotka Filipa Zdražila přiřkla porota místo druhé, stejně jako investigativní kauze Pavly Ondruškové s názvem Kam se poděly.

Do druhé kategorie poslalo svůj příspěvek dokonce sedmnáct zájemců o věčnou slávu, kterou pořadatelé vítězům slibovali. Nejlepší slohový útvar o sto slovech s tématem Média a žurnalistika za sto let podle poroty napsal Jan Žlebek. Podle něj v budoucnu ovládnou žurnalistiku stroje tvořící novinové zprávy automaticky, jak to popsal ve svém stoslovném příspěvku s názvem TextGen: „…data searching… Celou desetinu sekundy absorbuji vše, co bylo k odlidštění kdy napsáno. …generating attitude… Skrz internetová fóra mám přístup k obrovské databázi postojů, názorů, argumentů a protiargumentů.“ Na druhém místě skončil Albert Kšiňan a posledním oceněným je Petr Homolka.

Vítězové si odnesli knihy z nakladatelství Druhé město a Knihy Dobrovský. „Jsem rád, že jsem vyhrál, ale většinou mě výsledky soutěží zajímají krátce po dopsání, pak už to je pro mě minulost a moc mě to emocionálně nebere,“ řekl vítěz Jan Žlebek. Organizátoři už plánují uspořádat další ročník, tentokrát ale s novým systémem hodnocení. Chtějí tím zabránit dlouhému čekání na liknavé porotce. Letos ani jeden z porotců, na které se tak dlouho čekalo, nakonec hodnocení nedodal.

Nejlepší texty si můžete přečíst na odkaz na stránku Halasu, kde budou nebo na http://ptakludvik.zurnalisti.cz/soutez.

blog comments powered by Disqus