Echt německé Vánoce s mužem a pyramidou | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 30. ročník

Echt německé Vánoce s mužem a pyramidou

Do rubriky Okénka napsala Hripsime Zohrabyan (Pátek,  2. prosinec 2011)

Vánoční šílenství započalo. Davy lidí se nahrnuly do obchodních center, supermarketů a na vánoční trhy, které začaly před první adventní nedělí. Televizní záběry ukazují opravdové davové šílenství řízené předvánočními slevami, i když Němci žádné slevy nepotřebují. Vzhledem k jejich příjmu je tady pro ně levné všechno. Jídlo i oblečení stojí zhruba jako v Česku, ale všechno je tak tisíckrát kvalitnější. Ve chvíli, kdy v Německu začínají slevy, začínají se sem sjíždět i obyvatelé okolních států včetně Čechů. Jít nakupovat se tak vyplatí až v průběhu týdne, kdy ostatní musí pracovat.

Abyste si levně nakoupili, nemusíte chodit do second handů, stačí využít slevové sezóny. Člověk už pak i chápe, jak se dokáží uživit všechny ty obchody a obchodní domy, nejmenší z nich jsou pětkrát větší než brněnská Vaňkovka. A to ještě spousta lidí z Brém a okolí jezdí nakupovat do sousedního Hannoveru, kde je obchody lemovaná i podzemní Straße. Slovo konzumerismus zde dosahuje jiných rozměrů a i já, milovnice nakupování, jsem tady z toho spíše vyděšená než nadšená. Jak jsem psala v prvním okénku z Brém, město je zhruba tak veliké jako Brno, přesto by se tady dalo celý týden pouze nakupovat.

Obchody i celé město zaplavila vánoční výzdoba. K tradiční ozdobě německých měst patří takzvaná vánoční pyramida, která se zde staví místo betlému, ale částečně jej i připomíná. Weihnachtspyramide má několik pater, v každém z nich jsou různé postavičky. Úplně nahoře je vrtule, která se otáčí díky působení horkého vzduchu ze svíček v nejnižším patře pyramidy. Kromě toho mají Němci místo Ježíška Vánočního muže, dědu se zrzavými vlasy a vousy, který nosí šedý kabát s kapucí. Až s podivem se distancují od Santy Clause, přestože například Halloween je zde velmi oblíbený.

Neuchytil se tady ani zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Zdejší počasí je letos úžasné – teplo (pořád ještě nosím lehké tenisky!) a od mého příjezdu poprchalo snad jenom třikrát a po sněhu není ani vidu ani slechu. Studenti tedy mívají předpárty venku. Prázdné flašky pak nechávají stát na viditelných místech v parcích a na chodnících pro bezdomovce, kteří získají alespoň vratnou zálohu. Jinak se Němci v přírodě chovají velmi čistotně. Naopak v městské hromadné dopravě nechávají veškerý odpad, který u sebe zrovna mají – prázdné lahve od piva, obaly od jídla a podobně. Velký podíl na tom mají i Turci a další menšiny, kterých je v Brémách opravdu hodně a kulturně se od Němců výrazně liší.

blog comments powered by Disqus