Honza Musil: Moderátor musí umět poslouchat | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 27. ročník

Honza Musil: Moderátor musí umět poslouchat

Do rubriky Minitéma napsala Jana Strbačková (Středa, 20. červenec 2011)

Sotva vstoupil moderátor Honza Musil do místnosti, okamžitě si každého získal. Svým veselým a bezprostředním jednáním odzbrojil při besedě se studenty i ty největší ostýchavce. Hned na úvod nabídl všem tykání a po debatě svolil k velmi příjemnému rozhovoru.

Svou kariéru jsi zahájil v rádiu podobně jako redaktoři našeho Rádia R. Myslíš si, že je to pro studenty dobrý start?

Rádio je dobrý prostor, protože se člověk naučí zkracovat myšlenky. V rádiu je hodně důležitý, když je informace v jedné, dvou větách. Taková zkušenost je pro studenty výborná.

Při besedě jsi mluvil o internetu, který válcuje nejen rádio, ale také televizi. Co říkáš na současný trend sociálních sítí?

Myslím si, že sociální sítě jsou dobrý. Samozřejmě, že by si měl člověk chránit soukromí. Já používám například dva profily, jeden soukromej, druhej fanouškovskej. Internet jako médium bych ale nepodceňoval, je důležitej už jen proto, kolik času každému z nás uspoří. Můžeš si díky němu vyhledat cokoliv, co tě baví. Ale dozvíš se tam i o to, co jsi třeba dodnes neznala. A to tě může přitáhnout natolik, že se tomu začneš i věnovat. Televizní a tištěný média jsou proti tomu omezená.

Na internetu je taky větší prostor pro bulvár, proč je podle tebe pro čtenáře pořád tak zajímavý?

Pro mnoho lidí je to forma odreagování. Spousta lidí mezi sebou neumí mluvit. Když přijdu do hospody, tak většinou začnou pomlouvat. Vyprávějí si, co četli v bulváru a na internetu, je to jejich jediný téma. Nebaví se o práci nebo o svých koníčcích. Bulvár a pomluvy jsou pro ně takovej relax. Podle mě ale dost hloupej.

Jak relaxuješ ty?

Doma a taky v přírodě, protože mám kolem sebe hodně zvířat. Moje domácnost je taková zoologická. Mám tři psy, dvě kočky, želvu a chameleona. Pro mě znamená odpočinek pohodu, kdy jsem v okruhu nejbližších přátel.

Byl jsi dokonce šéfredaktorem časopisu o zvířatech. Prošel jsi tedy tištěným médiem, rádiem i televizí. Co je ti nejbližší?

Přiznám se, že mě nejvíc baví televize. Představuju si, že jednou budou dobrý internetový televize. Rád bych si něco takového zkusil. Samozřejmě ta možnost je i teď, ale internetový vysílání stále ještě nepřekoná normální televizi.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

To je těžká otázka. Úspěchů mám několik a vždycky to graduje poslední věcí, kterou dělám. Jedním z nejúspěšnějších byl určitě pořad Áčko. Ve svý době byl strašně důležitý. Teď je můj největší úspěch, že dokážu vstát ve čtyři ráno a vysílat Dobré ráno. (smích)

Co bys na závěr doporučil začínajícím moderátorům?

Aby tuhle profesi nepodceňovali a opravdu se připravovali. To je pro moderátora nejdůležitější, protože pak můžeš odvodit i takzvaně připravenou improvizaci. Pokud člověk vystupuje s lidma, je samozřejmě zásadní umět poslouchat, co říkají.

blog comments powered by Disqus