Masarykova univerzita vypsala soutěž na sochu ke 100. výročí založení | Halas Časopis studentů Fakulty sociálních studií. 28. ročník

Masarykova univerzita vypsala soutěž na sochu ke 100. výročí založení

Do rubriky Univerzita napsala Jana Blahošová (Pátek,  5. duben 2019)

U příležitosti výročí založení školy, od kterého 28. ledna uplynulo 100 let, vznikne před rektorátem Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí nová socha. Na umělecké dílo, jež nahradí dosavadní kruhový záhon, vyhlásila univerzita soutěž, která potrvá do poloviny května. Zároveň už na zaplacení sochy běží veřejná sbírka. Vítězný návrh vybere porota.

Socha by měla obsáhnout široký tematický rámec. „Výchozími pojmy jsou Masaryk a Masarykova univerzita, vzdělání a věda, humanita, svoboda, odvaha a dynamika. Umělecké dílo by se mělo stát trvalou a nadčasovou součástí náměstí a přispět k ozvláštnění a kultivaci prostoru," vysvětlila zadání soutěže prorektorka pro vnější vztahy Masarykovy univerzita Hana Svatoňová.

O výběru vítězného návrhu rozhodne porota, v níž zasedá mimo jiné architekt Petr Hrůša, sochař Jiří Sobotka, historik umění Jiří Kroupa, architekt Tomáš Pavlíček nebo děkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického Milan Houser. Zájemci, kteří se chtějí do soutěže přihlásit, mohou svoji nabídku podat do 15. května. Hodnotící zasedání se uskuteční 23. května.

Peníze na realizaci sochy v souvislosti s oslavami 100 let od založení chce univerzita podle mluvčí Terezy Fojtové získat ve veřejné sbírce, která už je nyní v plném proudu. Vstupenky na vybrané akce z programu oslav mohou návštěvníci koupit za vyšší než standardní cenu na webu is.muni.cz/ob­chod/MUNI100, a tím na umělecké dílo přispět, případně poslat dar samostatně.

blog comments powered by Disqus